When I was in High School my mother sent me to the store to buy some milk. I only had $5 at the time, and she told me to get the best deal I could. What I ran into was a shelf full of white cartons that were all different sizes and shapes. The smaller ones were less money, but they looked like they only had a few cereal bowls worth of milk. The large ones were three times as much, but did seem that big. I stood there staring at the cartons for five minutes with no idea how to figure out which one was the best deal. I think we can safely say that I was confused.

If I was confused when i went to buy milk, imagine the feeling I had when I bought loose tea the first time. I sat there looking at a bag of tea and what seemed like a large price tag. After all, I could get a box of 20 teabags for much less than a bag of loose tea. Thankfully the store owner was there an explained to me the best way to figure out how much the loose tea really costs when compared to the tea bags. "The basic principal is unit cost, but in the tea world it is referred to as cost per cup" she said. Luckily for me, once I worked out the numbers I found out that loose tea is actually cheaper in a lot of cases than bagged tea, and I can thank that revelation to "cost per cup."



READ FULL STORY